"BARKA" Dom Pomocy Społecznej
im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim

23-300 Janów Lubelski, ul. Wiejska 12, tel./fax. (015) 872-08-24,    e-mail: dpsjanow@wp.pl

 

 

 

Strona Biuletynu Informacji Publicznej DPS Janów Lubelski

Zespół artystyczny "Echo Jesieni"

          W 1998 r. przy parafii w Janowie Lubelskim postał chór, który ze względu na problemy lokalowe, próby swoje przeniósł do świetlicy w Domu Pomocy Społecznej. Regularne wizyty wypełnione radosnymi śpiewami bardzo spodobały się pensjonariuszom ośrodka. Narodził się pomysł powołania zespołu artystycznego złożonego z mieszkańców DPS.

          Do zespołu "Echo Jesieni" należy od 15 do 20 pensjonariuszy. Są to przeważnie osoby starsze. Na próby, które odbywają się codziennie, może przychodzić każdy bez względu na uzdolnienia muzyczne. Instruktor, pan Edward Olech prowadzący grupę  przygotował dla wszystkich śpiewnik z repertuarem
świeckim i religijnym.
        Zespół każdego dnia urozmaica swoim śpiewem mszę w Kaplicy DPS, oraz ważniesze uroczystości kościelne i okolicznościowe imprezy w ciągu całego roku. Dzięki przychylności i zrozumieniu dyrekcji DPS - siostry Nadziei Paszkowiak, której udaje się wygospodarować
środki na podróże zespołu, możliwe są wyjazdy na festiwale i konkursy.

          Zespół na licznych festiwalach w których uczestniczył zdobywał dyplomy i nagrody:

  • Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Janowskim Domu Kultury
  • VI Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, Tarnobrzeg - Nowa Dęba
  • Przegląd twórczości artystycznej mieszkańców Domów Pomocy Społecznej w Gorzycach
  • X Przegląd Twórczości Artystycznej Wsi w Janowie Lubelskim
  • II Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie
  • II Ogólnopolski Przegląd Zespołów Kolędniczych - Batorz
  • Przegląd teatrów amatorskich w Janowskim Domu Kultury
  • VI Wojewódzki Konkurs Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie.

          Sukcesy zespołu zachęciły pana Edwarda Olecha do rozpoczęcia pracy teatralnej ze swoimi podopiecznymi. Ze względu na wiek artystów prace były jednak bardzo
żmudne, występowały problemy z zapamiętywaniem przez nich tekstu scenariusza. Zmienioną więc formę teatru na teatr kukiełkowy. Parawan, który skrywał pensjonariuszy dodawał im pewności i odwagi, mogli czytać z kartek. Lalki do spektakli wymyslane i wykonywane są wspólnie przez mieszkańców. Przygotowano kilka spektakli :
"Dzień Kobiet", "3 maja", "Jasełka lalkowe",
"Żołnierskie przygody Tomka Pogody".

        Zespół "Echo Jesieni" aktywnie uczestniczy w życiu DPS'u. Pokazy odbywają się dla innych pensjonariuszy, zaproszonych gości, odbywają się pokazy dla dziecięcej publiczności w przedszkolach w Janowie Lubelskim, hospicjum oraz szpitalu.

        Poza możliwościa zaprezentowania DPS'u w miejscach publicznych, zespół odgrywa jeszcze jedną bardzo ważną rolę. Osoby, które trafiają do DPS-u, czują się początkowo bardzo samotni.
Zespół pomaga takim osobom odnaleźć się w nowym dla nich miejscu, nawiązać znajomości.

          O działalności zespołu "Echo Jesieni" informują media: Radio Lublin, przyparafialna gazeta "Róża w rodzinie", "Dziennik Wschodni". Na występy zapraszane są lokalne władze, nauczyciele i młodzież.